Pán prstenů
Pán prstenů (v anglickém originále The Lord of the Rings, často zkracováno na LOTR) je epický román žánru hrdinská fantasy od Johna Ronalda Reuela Tolkiena, napsáný s přestávkami v letech 1937–1949. Patří mezi nejznámější fantasy příběhy, někdy bývá označován za zakládající dílo žánru.
Tolkien napsal své smyšlené příběhy včetně Pána prstenů jako mytologii pro Anglii, která na tomto poli značně zaostávala za severogermánskými bratranci. Také potřeboval světy a legendy pro své umělé jazyky, neboť podle jeho slov: „Jazyk není živý, pokud nemá svoji historii, příběhy, které za ním stojí.“
Dílo je někdy označováno za trilogii, Tolkien je ale koncipoval jako celek složený ze šesti knih a původně si přál, aby vyšly v jednom svazku. Rozdělení do tří svazků včetně jejich pojmenování ( Společenstvo Pstenů, Dvě Věže a Návrat Krále ) prosadil vydavatel z obchodních důvodů.
Příběh popisuje světový konflikt dobra se zlem. Úkolem dobra v tomto příběhu je zničit Jeden prsten, který ve spojení se svým pánem Sauronem představuje děsivou ničivou sílu ohrožující celou Středozem. V knize sledujeme sjednocení mnoha národů a ras Středozemě v rozhodujícím zápase s Temným pánem Sauronem. V několika dějových liniích je představeno jak kolektivní hrdinství vojsk Západu, tak putování a individuální hrdinství jednotlivých členů Společenstva Prstenu.
Pán prstenů volně navazuje na knihu Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. V zájmu návaznosti příběhu provedl Tolkien po vydání Pána prstenů v Hobitovi určité úpravy. Oba romány vycházejí z rozsáhlých dějin fiktivního světa Arda, které byly postupně připravovány k vydání až po Tolkienově smrti.
Dílo bylo několikrát zfilmováno – první díl a část druhého roku 1978, poslední díl jako animovaný film roku 1980 a konečně v letech 2001 - 2003 celá filmová trilogie režisérem Peterem Jacksonem jako velkofilm. Na motivy knihy také vzniklo velké množství počítačových her, také hry na hrdiny často hledají inspiraci v Tolkienových příbězích.