Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hobit aneb cesta tam a zase zpátky

Kniha předchází Pánovi Prstenů.

Hobit Bilbo Pytlík jednoho dne potká v Kraji čaroděje Gandalfa, se kterým se seznámí a nakonec ho pozve na svačinu do své nory Dno Pytle. Gandalf na svačinu skutečně přijde a přivede s sebou třináct trpaslíků: Dvalina, Balina, Filiho, Kíliho, Glóina, Doriho, Noriho, Bifura, Bofura, Bombura, Oriho, Óina a Thorina. Gandalf řekně Bilbovi o výpravě, kterou chystají a požádá ho, aby šel s nimi. Bilbovi se zpočátku moc nechce, protože hobiti málokdy opouští Kraj a vydávaj se za dobrodružstvím, ale nakonec ho přemluví a druhý den ráno se vydávají na cestu, aby získali zpátky zlato, které ukradl dark Šmak Thorinovo předkovi, královi města pod Osamělou horou.

Nedaleko elfského království Roklinky všechny trpaslíky a Bilba pochytali tři zlobři a chtěli si je uvařit, ale naštěstí přišel včas Gandalf a zlobři s úsvitem zkameněli. Potom pokračovali dál k Mlžným horám, cestou se zastavili v Roklince, kde je přivítal král elfů Elrond. Brzy došli až k Mlžným horám. Zde jim  ale počasí moc nepřálo a tak museli zůstat přes noc v malé jeskyňce. Gandalf zmizel a v noci je přepadli skřeti, kteří je začali pronásledovat hluboko do jeskyní pod Mlžnými horami. Bilbovi se podařilo uniknout a našel prsten, který si schoval do kapsy. V jeskyni ale potkal zvláštní stvoření, Gluma, který měl v úmyslu Bilba sníst. Začali si dávat hádanky. Pokud by Bilbo prohrál, Glum by ho sežral. Pokud by prohrál Glum, musel by nechat Bilba jít.

Bilbo položí Glumovi otázku: "Co mám v kapse?". Glum nezná odpověď a prohrává, ale vrhne se na Bilba a chce ho sníst. Když Bilbo zakopne, prsten, který má pořád v kapse se mu navlékne na prst a on se stává neviditelným. Začne utíkat tunely, až se Glumovi v té tmě ztratí. Dostane se ven z jeskyně, kde už jsou trpaslíci s Gandalfem. Bilbo jim o prstenu nic neřekne. Pokračují tedy dál, ale najednou je obklíčí vrrci a skřeti a musí vylézt na stromy. Najednou ale přiletěli z Mlžných hor orli, kteří se znali s Gandalfem a tak Gandalfovi a jeho přátelům pomohl. Gandalf je pak zavede k Meddědovi.

Druhý den ráno se vydávají na cestu, dorazí k Temnému hvozdu. Tam je Gandalf opouští a žádá je, aby v žádném případě nesešli ze stezky. Bilbo a trpaslíci se tedy vydali přes Temný hvozd. Setmělo se, byli unavení a měli hlad. Najednou uviděli nějaká světla a vydali se za nimi. Ve skutečnosti to ale žádná světa nebyla, byla to jen elfská kouzla elfů žijících v Temném hvozdu. Ztratili se a pak je najednou všechny kromě Bilba, který se zachránil pomocí prstenu, zajali obrovští pavouci. Bilbo, který byl díky prstenu neviditělný trpaslíky osvobodil a pokračovali dál, ale nakonec je zase všechny kromě Bilba, který zase použil prsten, zajali lesní elfové. Bilbo pomocí prstenu trpaslíky osvobodil a odvedl je do spižírny, kde si trpaslíci vlezli do prázdných sudů, ve kterých se plavili dál po řece bez povšimnutí. Dostali se tedy až k Osamělé hoře.

Trpaslíci se nějaký čas potulovali kolem hory, kde byli Šmak i s pokladem. Jednou večer Šmak vyletěl ven z hory do Jezerního města a už se nevrátil, protože ho ve městě zastřelil člověk Bard. Počet zájemců o poklad, který Šmak ukradl ale se ale zvýší. Tak začne bitva, které se později začalo říkat Bitva pěti armáda, protože na jedné straně byli lidé z města, trpaslíci a elfové a na druhé skřeti a vrrci. Nakonec přijede i Gandalf a orli, kteří pomohou trpaslíkům tu bitvu vyhrát. V bitvě padne Thorin, Fili a Kili. Bilbo dostal svůj díl pokladu a za doprovodu Gandalfa se vrátil zpátky do Kraje.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář